e-Fatura Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

e-Fatura Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

e-Fatura Kullanmayan Firmalara e-Fatura Gönderemem!

İş süreçlerinde operasyonel işlemleri kolaylaştırarak hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlayan e-Dönüşüm uygulamalarının en başında e-Fatura uygulaması geliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2019 Ekim ayında yayımlanan son tebliğe göre neredeyse e-Dönüşüm uygulamalarını tamamını kullanabilmek için önce e-Fatura kullanıcısı olmanız gerekiyor. Yaygın kullanıma sahip, en temel belge türü olan kâğıt faturanın “e-Fatura” hali tahmin ettiğinizden çok daha avantajlı!

Birçok firma yetkilisi, oldukça yaygın kullanıma sahip olan e-Fatura hakkında bazı konularda yanılgıya düşebiliyor. Eğer firmalar e-Uygulamalar sistemine yeteri kadar aşina değilse bu tarz doğru sanılan düşünceler nedeniyle e-Fatura gibi diğer tüm elektronik belge türlerinin iş süreçlerini zorlaştıracağını düşünüyor. Ancak, e-Fatura kullanan birçok firma yetkilisinin görüşleri dâhilinde iş süreçlerinin beklentilerinin üzerinde bir seviyede kolaylaştığını ve hızlandığını söylemek yanlış olmaz.

e-Fatura için düşülen yanılgılardan en temeli e-Fatura kullanmayan firmalar için elektronik ortamda fatura düzenlemenin ve gönderiminin yapılamayacağının düşünülmesi… Sanılanın aksine; e-Fatura kullanıcısı olan bir firma, e-Fatura kullanıcısı olmayan bir firmaya elektronik ortamda e-Arşiv Fatura düzenleyerek, düzenlediği bu belgeyi tek tıkla karşı tarafa iletebilir. Bu sayede;

- Faturada herhangi bir yanlışlık söz konusu olduğunda dakikalar içinde tekrar düzenleyebilir,

- Hatalı faturayı iptal edebilir,

- Faturanın karşı tarafa oldukça kısa bir sürede ulaşmasını sağlayabilir,

- Kâğıt fatura için gerekli olan baskı, kargolama, arşivleme gibi ciddi bir maliyet ve zaman gerektiren süreçlerden kurtulabilir,

- Oluşturduğunuz fatura karşı tarafa kısa sürede ulaşacağı için tahsilatlarınızı da kısa sürede tamamlayabilir, - Geçmişe dönük faturalarınızı kolayca sistemde bulabilir,

- Kâğıt kullanımını azaltarak doğayı koruyabilirsiniz.

Blog Post

Ne Yapıyoruz ?

PETEK YAZILIM orijinal lisansları şirkete ait, bakanlıktan onaylı ticari programların (E-Fatura, E-Arşiv, E-İrsaliye, E-Defter, E-Müstahsil, Toptan Satış, Perakende Satış, El Terminali & Tablet & Telefon (Sıcak-Soğuk Satış), Yardımlaşma Derneği (STK) Programları, Restoran Yazılımları, Üretim Yazılımları) kurumsal firmalar ve devlet kurumları için özel geliştirilen projeler dışında müşteriye özel donanım hizmeti de vermektedir. Ticari sahada kabul görmüş tüm barkod sistem ürünlerini ve bilgisayar markalarını özenle seçerek temin etmektedir.

Akıllı Tasarım
Kullanım alanına uygun biçimde özelleştirilebilir ve geliştirilebilir tasarım yapısına sahip olan Ravi’nin kolay arayüzünü tercihlerinize göre şekillendirin.
Özelleştirmesi Kolay

Kullanıcıya özel yetkilendirme, iptal edilen ve silinen kayıtların takibi, kayıt değişikliği analizleri, takvim ve hatırlatma özelliğiyle iş yerinizde tam kontrol sağlayın.

Mobil Dünya

İş yeri veya mağazanızda olduğu gibi sahada da kontrol sizin elinizde. Yönetim raporları ile gittiğiniz her yerden iş yerinizi ve yapılan işlemleri kontrol edin.

Güçlendirilmiş Rapor

Rapor çeşitliliği ve geliştirilebilir raporlama alt yapısıyla, istemekten korkmayın. Kendinize özel raporlar ile şirketinizin geleceğini tasarlayın.

Uzaktan Destek

Yaptığımız işin sorumluluklarının farkındayız. Bu yüzden size destek verecek mühendisler ve teknik-personeller ile çalışıyoruz. Sizlerin sorunlarını minimuma indirmemiz ve memnun edebilmemiz için bizi aramaktan çekinmeyin.

Entegrasyon

Petek Yazılım olarak en önemli özelliklerimizden birisi yazılımlara & cihazlara tam uyumlu entegrasyon yapabilmemiz ve firmalarımızın ihtiyaçlarına uygun çözümler üretebilmemizdir. Sizler için ticari piyasayı izliyor, analiz ediyor, hızlı çözümler üretebilmek ve sunabilmek için çalışıyoruz.